GÖKÇEADA

Mavi ile yeşilin özgür dünyası…
Rahat bir nefes alın, şehir yaşamının tüm stresini geride bırakıp bir adaya yelken açtınız.Gökçeada stresten uzak yaşamı, tertemiz denizi, özgürce dolaşan keçileri, dağlardaki kekik kokuları, huzur veren rüzgarı, bakir koyları ile keşfedilmeyi bekleyen bir cennet adeta.
Farklı plaj alternaifleri, tarihi dokusu, sakin ve yemyeşil ortak kullanım alanları, sessiz dingin ortamı, bahçe ürünlerinden yapılan leziz yemekleri, doğa yürüyüşlerimizle bu tatili unutamayacaksınız.

DEREKÖY

Dereköy adanın en batı ucunda yer alan tek rum köyü. Ayışığı Çamlık pansiyon, rum köylerinde konaklamak isteyenlere yayla havası sunan bir aile işletmesi. Rum köylerinin hiç biri deniz kenarına kurulmamış. Nedeni ise korsan saldırılarından korunmak. Sadece Dereköy’ün üç kere kurulduğunu anlatıyor bize köyümüzün yaşlıları. Yüksek bir noktadan baktığınızda bütün köy ayağınızın altında… Muhteşem bir manzara… DEREKÖY 1960’larda Türkiye’nin en büyük köyüymüş.1950 haneymiş, 50 hanede yapım aşamasındaymış. 5000 ne yakın nüfusu varmıs. Dereköy eskiden adanın merkeziymiş. İnsanlar sinema izlemek için binek havanlarına atlayıp soluğu Dereköyde alırlarmış. 22 kahve, 2 sinema, çok sayıda berber, bakkal,terzi ve 3 tane zeytinyağı imalathanesi mevcutmuş. Köy en büyük olunca doğal olarak göreceğiniz her şey de en olacaktır. 1800’lerden kalma olduğu tahmin edilen adanın en büyük çamaşırhanesi, eski zeytinyağı imalathanesi, aktif iki tane büyük merkezi Kiliseleri (sadece pazar günleri ziyaret edebilirsiniz) ve sivil mimarisi ile sizleri bekliyor. Merkeze 14 km uzaklıktaki köy anayolun iki tarafındaki tepelere kurulmuş. Osmanlı gezgini Piri Reis’in 16.yy’da adadan bahsettiği iki yerleşim yerinden biri Dereköy (diğeri ise Kaleköy ). Zamanla yaşanan göçlerden dolayı şuan kışın 140-150 hanede yaşam varken yazın ev sahiplerinin köye gelmesiyle bu sayı 300’ü bulmaktadır.

Gökçeada'da Görmeniz Gereken Yerler

 

 • image Buraya Şirinköy’den Kapıkaya istikametine doğru gidildiğinde ulaşılabilir. Yuvalı mevkiindeki Adalet Bakanlığı Tesisleri’nin geçilmesinin ardından Laz Koyu tabelasının takip edilmesi ile birlikte yaklaşık 600-700 m.’lik toprak yoldan gidilmelidir. Doğal yapısıyla ve güzelliğiyle Laz Koyu hoşça vakit geçirebileceğiniz kumsallardandır.

  LAZ KOYU

 • image Eskiden Gökçeada’da her köyün özel çamaşır yıkama günü olurmuş. Köyün kadınları evden getirdikleri yiyeceklerle piknik havasında geçirirlermiş bu günü. Genelde çeşmelerin olduğu yerlere inşa edilen çamaşırhaneler, üstü ahşap çatılı, kapısız, basit yapılar. İçlerinde ocaklar, su kanalları ve çamaşırın üzerinde dövüldüğü yekpare taşlar bulunuyor. Bazı köylerde sayıları birden fazla olup çok büyüklerine de rastlanıyor. En büyüğü Dereköy’de yer alıyor.

  DEREKÖY ÇAMAŞIRHANE

 • image Eski bademli aslında adanın balkonu olarak tabir edilen, hakim olduğu alanda yaklaşık 300 derecelik bir açı ile Yıldız Koyu, Kaleköy, Semadirek, Gökçeada Havalimanı, Zeytinli Köy ve Gökçeada merkezini izleyebiliyorsunuz. Özellikle günbatımını izlemek ve fotograflamak isteyenler için akşam saatlerinde mutlaka uğramalısınız.

  ESKİ BADEMLİ

 • image Kış aylarında pek fazla rağbet görmeyen Tuz Gölü, Aydıncık bölgesinde oluşmuş bir lagün. Kuşların göç yollarından biri üzerinde bulunan Tuz Gölü, özellikle flamingolar tarafından seçilen bir alan. Bu nedenle kuş ve doğa fotografçılarının bu aylarda yoğun ilgisi olduğu gibi rüzgar sörfü için yıl boyunca aldığı kaliteli rüzgarı sayesinde kite surf ve wind surf öğrenimi için de uygun bir alan. Yaz aylarında kuruyan gölün dibinde kalan siyah balçığın ise pek çok rahatsızlığa iyi geldiği söyleniyor.

  TUZ GÖLÜ

 • image Adanın en bakir koylarından bir tanesi. Ulaşım için yürümeniz ve biraz da tırmanma becerinizin olması gerekiyor. Mavi koyu iki kelime ile özetlersek "mükemmel" ve "keşfedilesi".

  MAVİ KOY

 • image Kuzu Limanı'nın hemen yanındaki buruna yakın bir mevkide bulunan Peynir Kayalıkları, depremlerle yükselmiş volkanik bir zemin üzerinde rüzgar ve dalgaların izlerini bırakmasıyla oluşmuş mükemmel ve ihtişamlı bir görüntüye sahip doğal güzelliklerden.

  PEYNİR KAYALIKLARI

 • 1
 • 2